Як школярі та студенти дивували нас протягом 2019 року

3081

Цей рік був щедрим на визначні спортивні події як для учнівського, так і для студентського спорту. Наші спортсмени й спортсменки вражали, надихали і, звісно, перемагали на змаганнях усіх рівнів. Вперше в Україні відбулися міжнародні змагання під егідою Міжнародної федерації учнівського спорту: 1st ISF World Cool Games та 1st ISF World Esports School Championship. Також було започатковано кілька крутих ініціатив, зокрема, Всеукраїнські пляжні ігри і «Сhallenge Fest».

28 лютого пройшов фінал перших Всеукраїнських ігор з єдиноборств серед школярів «Combat Games». Ці змагання стали підсумком кількамісячного марафону відбіркових обласних етапів, в яких взяло участь близько 7200 школярів з усіх куточків України. До програми змагань увійшли 5 видів спорту: вільна й греко-римська боротьба, дзюдо, тхеквондо WTF та карате. Фінал відбувся на килимах столичного Палацу спорту. Ігри проходили в надзвичайній атмосфері, адже переможці Всеукраїнського фіналу формували національну збірну, яка вже за кілька місяців повинна була захищати честь країни на Всесвітніх іграх з єдиноборств серед школярів / ISF World School Combat Games, що відбулися у Будапешті (Угорщина).

На початку березня наша увага була прикута до школярок із Вінницької облісті, які посіли друге місце на Всеукраїнських шкільних стартах Сool Games у грудні 2018 року. Їм належало представляти синьо-жовтий прапор на історичних змаганнях «SHE RUNS» у Парижі. Програма запроваджена за підтримки Європейського Союзу та під егідою Міжнародної федерації шкільного спорту і була присвячена Міжнародному жіночому дню. Учасниці, а їх було близько 3500 з різних країн світу, взяли участь у неконкурентній дружній гонці (3 кілометри) у центрі Парижа, освітніх лекціях з гендерної рівності тощо.

Березень нам запам’ятався І зимовою Гімназіадою України та І зимовою Універсіадою України. До програми змагань увійшли два види спорту: лижні перегони та біатлон. А змагалися в них понад 350 спортсменів.

У кінці березня – на початку квітня рівненські школярі, переможці перших Всеукраїнських Cool Games, взяли участь у Всесвітніх учнівських іграх / World Educational Games у Греції. Цей освітньо-спортивний форум покликаний продемонструвати всю красу історії олімпійського спорту, прищепити олімпійські цінності.

У квітні учні і студенти долучилися до великої легкоатлетичної сім’ї, взявши участь у цілій серії спортивно-масових забігів. Першими змаганнями для нашої молоді став один з найстаріших заходів «Kyiv Half Marathon», а потім продовжилися забігами Dnipro Half Marathon», «Lviv Half Marathon», «Odessa Half Marathon», «Kyiv Marathon», «Zaporizhzhia Half Marathon».

У свою чергу, студенти продовжили бігати й наприкінці травня. Чудовим приводом для цього стала спортивна акція «Студентська миля», в якій взяли участь понад 20 000 студентів із 110 закладів вищої освіти.

За кілька тижнів, а саме з 16 по 21 червня, в угорському Будапешті наші школярі сяяли на спортивних килимах ISF World School Combat Games. Участь у змаганнях взяли юні спортсмени з України, Бразилії, США, Угорщини, Росії, Тайпею, Саудівської Аравії, Південної Африки, Іспанії та ін. Україну на змаганнях, які проходили в п’яти видах: вільна і греко-римська боротьба, дзюдо, карате та тхеквондо, представили 74 школяра з 17 регіонів України. Наша збірна, завоювавши 52 нагороди  (12 – золотих, 20 – срібних, 20 – бронзових), стала володаркою найбільшої кількості медалей серед 20 країн-учасниць.

Липень став для наших студентів найгарячішим у всьому році. Спочатку ми вболівали за наших спортсменів на ХХХ Літній Універсіаді в Неаполі (Італія). В змаганнях взяло участь близько 8000 студентів з 133-х країн світу. Збірна команда України здобула 20 медалей: 6 золотих, 7 срібних та  7 бронзових. Цей результат дозволив нам посісти 11-те – за олімпійським принципом (за кількістю золотих, срібних, бронзових медалей); 10-те – за загальною кількістю здобутих нагород та 3-тє – серед країн Європи (після Російської Федерації та Італії).

З 15 по 23 липня в Бразі (Португалія) проходив чемпіонат Європи з футзалу. Чоловікам з команди Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна вдалося пройти у фінал і посісти 2 місце серед чоловіків, а студентки з Національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова  вибороли бронзу.

Схожий результат маємо і у великому футболі. Чемпіонат Європи проходив з 20 по 27 липня в столиці Іспанії Мадриді. Тут футболісти з команди Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка зайняли – 2 місце серед чоловіків. А дівчата з Харківської державної академії фізичної культури стали третіми.

Приємно здивували й наші шахісти. На змаганнях, які проходили з 24 по 28 липня в Будапешті (Угорщина) наша збірна була представлена лише двома спортсменами. Але як представлена! Студенти з Львівського державного університету фізичної культури здобули золота та срібло. Найвища нагорода дісталася Кирилу Шевченку, а срібна – Петру Голубку.

У баскетболі 3х3 тріумфували наші студентки з Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Чемпіонат Європи проходив  з 31 липня по 03 серпня в португальському Порто. Протягом цих днів українки впевнено долали усіх супротивників і цілком заслужено стали найкращими серед 20 команд з 18 країн Європи.

Кінець липня початок серпня увінчався перемогою наших спортсменів у бойових мистецтвах. Так, на чемпіонатах Європи з єдиноборств серед студентів / European Universities Combat Championships в м. Загреб (Республіка Хорватія) з 4 видів спорту (дзюдо, карате, кікбоксінг, тхеквондо ВТФ) українці вибороли 42 медалі (16 – золотих, 8 – срібних, 18 – бронзових) і, таким чином, стали першими у загальнокомандному заліку серед 36 країн Європи.

Загалом у 2019 році наші спортсмени здобули 51 медаль на студентських чемпіонатах під егідою Європейської федерації студентського спорту: 18 золотих, 11 срібних та 22 бронзових. У загальнокомандному заліку Україна посіла перше місце за кількістю медалей серед 53 країн Європи.

Школярі також не стояли осторонь і радували вболівальників. У вересні Одеська область стала свідком перших Всеукраїнських пляжних ігор серед школярів. 250 юних спортсменів та спортсменок з 16 областей України боролися за нагороди в пляжному футболі (м. Одеса), пляжному волейболі (м. Чорноморськ), пляжній боротьбі (смт. Затока). Цікаво, що ці змагання були своєрідною репетицією, адже уже через рік Україна прийматиме Всесвітні пляжні ігри серед учнів під егідою Міжнародної федерації учнівського спорту.

Варто нагадати, що 20 вересня визначене як Міжнародний день студентського спорту, відповідно до рішення 38-ї сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО (2015 рік). Традиційно його відзначають по всій Україні масовими змаганнями та майстер-класами з традиційних та нових видів спорту. Цього року участь у спортивно-масовому заході взяли близько 50000 студентів із 260 закладів вищої освіти.

24 вересня відбулась історична подія для вітчизняного шкільного спорту. Адже цього дня було започатковано «Сhallenge Fest» – унікальну спортивну ініціативу, яка продемонструвала школярам, що фізична культура може бути дуже цікавою, емоційною та драйвовою. В рамках фестивалю по всій Україні пройшли змагання не лише з традиційних видів спорту таких, як баскетбол, міні-футбол, дзюдо, карате, а й з популярних нових для нас видів – чирлідінг, бейблейд, фрізбі, фролбол та ін. Усього в них взяли участь понад 350000 учнів і учениць.

Варто відзначити й проведення вже традиційних заходів: всеукраїнський фізкультурно-патріотичний фестиваль школярів «Козацький гарт»; всеукраїнські спортивні ігри серед учнів професійно-технічних навчальних закладів України «Козацька наснага» і всеукраїнські змагання серед школярів «Спортивна надія України».

Не менш вагома подія сталася й у жовтні у столичному СК «Меридіан» відбулися 1st ISF World Cool Games. Змагання з сучасних естафет подарували учасникам і глядачам дійсно незабутні враження. У заході взяли участь вісім команд школярів віком 13–17 років. Вони представляли 7 країн світу: Азербайджан, Грузію, Казахстан, Китай, Молдову, Хорватію Україну та місто Київ. Змагання проходили у два етапи – групового раунду та плей-офф. У підсумку переможцем стала збірна України, друге місце за Китаєм, два третіх поділили між собою Хорватія і місто Київ. Далі йдуть Казахстан, Молдова, Грузія і Азербайджан.

У листопаді Україна прийняла ще одні масштабні міжнародні змагання. Цього разу це був чемпіонат з зовсім молодого, але дуже популярного серед школярів кіберспорту. 15–18 листопада школярі з Китайського Тайбею, Грузії, Німеччини, Польщі й України змагалися в перших міжнародних спортивно-масових шкільних змаганнях з електронних дисциплін ISF World Esports School Championship. Змагання проводилися з двох дисциплін Dota 2 і League of Legends і доповнювались руховими активностями (руханки перед змаганнями, аерохокей, екскурсії, лазертаг, скеледром, пейнтбол тощо). Саме в поєднанні кіберспорту і рухової активності полягала унікальність заходу.

А ще цього року проходили: ХІV літня Універсіада України із 16 видів спорту, за участю 3 700 студентів із 116 закладів вищої освіти, з 25 регіонів України; чемпіонат України з волейболу «Студентська ліга» сезону 2018-2019 років за участю 22 команд (фіналі 2019 року – 8 команд) з 13 регіонів; чемпіонат України з футболу «Студентська футбольна ліга України сезону 2018-2019 рр.» за участю 15 команд із 10 регіонів; чемпіонат України з гандболу серед чоловічих та жіночих команд ЗВО сезону 2018-2019 років (Студентська гандбольна ліга України) за участю 12 команд із 9 регіонів; 38 Чемпіонатів України та Кубків України із 17 видів спорту (більярдний спорт, бокс, гирьовий спорт, кікбоксинг WAKO, кікбоксинг WPKA, кікбоксинг ВТКА, легка атлетика, пляжний футбол, перетягування канату, спортивний туризм, спортивні танці, спортивна аеробіка, скелелазіння, футзал, хортинг, чирліденг, шахи) за участю понад 7800 учасників з 24 областей України та м. Києва.

Як бачимо, спортивне життя нашої молоді наповнене усіма барвами. Перемоги нам дарували радість, а поразки давали привід для розбору помилок і надії, що наступного разу ми будемо ще сильнішими, ще спритнішими та вправнішими. Роботи виконано чимало, але попереду у нас буде 2020 рік і там на нас чекає ще більше змагань, оздоровчо-фізкультурих заходів та приємних миттєвостей. Вболівайте за наших і зустрінемось у Новому році!

Прес-служба КФВС МОН