Команда “Політехнік” – гроза авторитетів

764

До шестидесятиріччя від дня створення першої в Україні регбійної команди.   

Восени 1962 року студенти Київського політехнічного інституту на чолі з другокурсником факультету автоматики та електроприладобудування Валентином ХОНІНИМ спільно із керівником кафедри фізвиховання Сергієм Івановичем КАЛЕНЧУКОМ та за підтримки  ректора КПІ Олександра Сергійовича ПЛИГУНОВА створили першу в Україні регбійну команду. Таким чином у нашій державі було започатковано регбі як вид спорту. 

 У складі першої команди “Політехнік” грали наступні студенти: Володимир БОРИСКІН, Олексій БУКАЄВ, Володимир ВАРАВКІН, Олександр ЗАК, Євген ІГНАТОВ, Леонід КІЧА, Ігор КРИВЕНЬ, Михайло ЛІХМАН, Анатолій МАКЕЄВ, Сергій  МАКУШКО, Володимир МАСОЛ, Володимир МОГІЛЕЙ, Віталій ПЕЛЕХ, Володимир СОЛОМОНОВ, Микола ТОДОСІЄНКО, Віктор ТРОХИМЕНКО, Анатолій ТЯЖКОРОБ, Валерій ФЕДОРОВ, Валентин ХОНІН, Леонід ШЕЛЕСТОВИЧ. Серед перших тренерів команди – Руслан ВОЛЧАНСЬКИЙ, Георгій ЛУКАШЕВИЧ і Сергій СОПІН. Менше ніж за рік, а саме влітку 1963 року,  регбісти КПІ першими з українських команд  брали участь в проведенні  офіційних всесоюзних змагань – у Чемпіонаті СРСР серед студентів (Центральна рада спортивного товариства “Буревісник”). 

 Зазначимо, що гравці “Політехніка” свого часу заснували більш ніж 20 нових команд по всій Україні.

 Протягом років існування “Політехнік” брав участь в іграх вищої ліги Чемпіонату СРСР та у матчах Суперліги Чемпіонату України. Тріумфальна хода нашої спортивної когорти сприяла тому, щоб тогочасні ЗМІ та багатотисячна спільнота вболівальників присудили  команді КПІ  титул “Гроза авторитетів”. Чому? Серед переможених суперників – усі московські команди, які були чемпіонами СРСР . А саме: “Філі”, “Слава”, “Локомотив”, а ще ВПА(ВВА) ім.Ю.Гагаріна(м.Моніно), тощо. Варто акцентувати увагу на тому, що наш колектив був любительською студентською  командою.

 Цікавий факт: студенти КПІ  були фіналістами Кубку Радянського Союзу, входили до складу шести кращих команд колишнього  СРСР. Політехніки ставали багаторазовими чемпіонами СРСР та України серед студентських команд, а також 11-разовими чемпіонами України та багаторазовими призерами республіканських чемпіонатів. Наші спортсмени – неодноразові  володарі Кубку України. Чимало спортивних перемог також в літописі юнацьких команд КПІ – багаторазових переможців чемпіонатів України та СРСР з регбі. Статистика свідчить про те, що у команді виховано понад 110  майстрів спорту СРСР та України. Протягом багатьох років  основу національної  збірної команди України складали саме регбісти КПІ. Констатуємо, що “Політехнік” був  найкращою студентською спортивною командою на теренах колишнього Радянського Союзу та України.

В 1991 році регбісти – політехніки стали засновниками нового Олімпійського виду спорту «РЕГБІ-7». Успіхи політехників з цього виду спорту приємно вражають. Адже спортсмени-аматори є багаторазовими чемпіонами та володарями Кубку  України, переможцями престижних міжнародних турнірів, що відбувалися у США, Іспанії, Франції, Швейцарії, Великобританії, Чехії , Словаччини та  в інших державах. За майстерністю з’являється і популярність. Десятки регбістів-політехніків були запрошеними до кращих європейських команд: Франції, Іспанії, Німеччини, Польщі. Саме регбісти КПІ у 1990-х роках презентували як спортсмени нашу молоду державу в Європі та світі.

До речі, наш одноклубник Андрій КОВАЛЕНКО, який нині є громадянином Іспанії, у складі збірної команди цієї країни брав участь у розіграші Кубку світу, де став кращим бомбардиром спортивного форуму. Крім цього, А. Коваленко є абсолютним світовим рекордсменом, адже він входив до складу чотирьох національних збірних, а саме: СРСР, України, СНД та Іспанії. 

Наступний наш гравець, який також прославив київський “Політехнік” – Олександр ПРИМАЧЕНКО. Він був у складі трьох збірних команд – СРСР,СНД та України.

 Як зазначають досвідчені фахівці, визнані експерти, регбі – один із найінтелектуальніших  видів спорту.  У складі нашої  команди  виступало більш ніж 25 докторів та кандидатів наук. Серед  них  професори: Віктор МАЙБОРОДА, Олександр ДЕНИСОВ, Сергій ГОЖІЙ, Анатолій ТЯЖКОРОБ, Валентин ХОНІН і Леонід САЧКОВ. Цей вид спорту сприяє у досягненні професіоналізму, у ствердженні прекрасних духовних рис характеру, виховує взаємоповагу та почуття єдності.

Багато наших гравців стали керівниками державних закладів, промислових та комерційних підприємств, банківських установ, науково-дослідних організацій.

Трудові заслуги засновників та ветеранів регбі  Валерія ФЕДОРОВА, Віталія ПЕЛЕХА, Георгія ЦИГАНКОВА, Сергія СТАСЯ та інших були відзначені  державними нагородами.  А майстрів спорту СРСР Олександра СВЕРТОКУ та Леоніда  ДЕЙНЕКО відзначено високими державними нагородами Французької республіки, а саме Золотими медалями молоді, спорту і громадської діяльності Франції.

У нашій команді було виховано плеяду висококваліфікованих арбітрів всесоюзної категорії: Віктор ТРОХИМЕНКО, Вадим КРАВЦОВ, цей перелік продовжують арбітри міжнародної категорії – Ігор КУБАНСЬКИЙ, Дмитро САМОЙЛЕНКО, Володимир КРАМАРЕВ, Андрій СВЕРТОКА та Сергій ПОПЛАВСЬКИЙ.

Політехніки всю свою історію високо несли прапор нашого РЕГБІ.

Регбійна команда «ПОЛІТЕХНІК» – не тільки ГОРДІСТЬ Київського політехнічного інституту імені Ігоря Сікорського, це ГОРДІСТЬ всієї нашої держави!

Вітаємо регбістів всіх поколінь з ювілеєм, з великими досягненнями та бажаємо нових перемог на регбійних полях!