В цьому році відзначається знаменна дата – 60 років, як регбійна команда Київського політехнічного інституту «ПОЛІТЕХНІК» першою з українських команд приймала участь в офіційних змаганнях на теренах Радянського Союзу. Так з 2 по 10 серпня 1963 року в Мінеральних Водах, Железноводську, Єсентуках та П’ятигорську відбувся Чемпіонат СРСР серед команд ДСТ «БУРЕВІСНИК».
Склад команди «Політехнік» на цьому Чемпіонаті був слідуючим:
Георгій ЛУКАШЕВИЧ (граючий тренер, викладач кафедри фізвиховання КПІ), Володимир БОРИСКІН (1944 ФАЕПБ), Леонід КІЧА (1942 ФАЕПБ), Валерій ФЕДОРОВ (1942 ФАЕПБ), Володимир МАСОЛ (1941 ФАЕПБ), Сергій МАКУШКО (1943 ФАЕПБ), Валентин ХОНІН (1943 ФАЕПБ) – всі студенти факультету автоматики і електроприладобудування; Євген ІГНАТОВ (1941 ТЕФ), Володимир ВАРАВКІН (1941 ТЕФ), Віталій ПЕЛЕХ (1941 ТЕФ), Анатолій ТЯЖКОРОБ (1938 ТЕФ), Віктор ТРОХИМЕНКО (ТЕФ) – всі студенти тепло-енергетичного факультету; Ігор КРИВЕНЬ (1942 ММФ), Михайло ЛИХМАН (1938 ММФ), Олексій БУКАЄВ (1940 ММФ) – студенти механіко-машинобудівного факультету; Анатолій МАКЕЄВ (1941 ЕЕФ) – студент електро-енергетичного факультету; Володимир СОЛОМОНОВ (1941 ХТФ) – студент хіміко-технологічного факультету, а також студент Київського інституту фізкультури Олександр ЗАК та студент Одеського держуніверситету Леонід ШЕЛЕСТОВИЧ (1942). На жаль, з різних причин, не змогли прийняти участь у змаганнях такі сильні гравці, як викладач КПІ Микола ТОДОСІЄНКО (1937) та Володимир МОГІЛЕЙ (1942 ФАЕПБ). Було вирішено запросити фізично підготовленого студента КІЦПФ Юрія БІРУЛЮ, хоч він ніколи не грав у регбі і, не знав правил гри.
Цим історичним змаганням передували не менш значні події у регбійному житті «ПОЛІТЕХНІКА».
В березні 1963 року команді представили нового тренера – Георгія Лукашевича. Він за освітою був важковаговик і тренував до цього борців та штангістів. Тренування проводилися декілька разів в тиждень на стадіоні КПІ.
В травні місяці в Адлері відбувся всесоюзний збір гравців, тренерів і суддів, на якому вперше зустрілися та обмінялися досвітом 36 ентузіастів регбі з усієї країни.
Нашу республіку на цьому регбійному форумі представляли тренер команди КПІ Георгій ЛУКАШЕВИЧ, засновник команди КПІ Валентин ХОНІН, організатори регбі в Одесі Леонід ШЕЛЕСТОВИЧ, Володимир КУРМАН та Іван РЕЗНИЧУК, а також засновник київської команди «Спартак» (КІІЦА-АВІАТОР) Владислав КЛЕТИНСЬКИЙ.
В червні місяці на адресу керівництва Київського політехнічного інституту прийшов офіційний лист від Центральної Ради Всесоюзного ДСТ «Буревісник» в якому регбійна команда «Політехнік» запрошувалася для участі в Чемпіонаті СРСР серед студентів, проведення якого планувалося в серпні поточного року. Ректор КПІ Олександр Сергійович ПЛИГУНОВ підтримав запрошення та доручив спортклубу і кафедрі фізичного виховання інституту забезпечити підготовку та участь регбістів у цих престижних всесоюзних змаганнях. Найактивнішу участь у підготовці до головного студентського регбійного форуму приймав засновник і капітан команди Валентин ХОНІН.
В липні місяці в спортивному таборі КПІ в Плютах регбійна команда знаходилася на учбово-тренувальних зборах. Заняття проводилися на березі Дніпра на піску. Під час тренувань займалися загальнофізичною підготовкою, розігрували м’яч, відпрацьовували сутичку, формували віяло та інші елементи гри. Ніяких ігрових комбінацій не розігрували, так як, не було кому вчити. З правилами регбі знайомилися на 3-х звичайних аркушах, де були надруковані основні правила.
Згадує Віталій ПЕЛЕХ «Під час спортивних зборів нам запропонували прийняти участь, у грі в пушбол, яка проходила на Республіканському стадіоні при урочистому відкритті III спартакіади УРСР. Розділили на дві команди, видали форму. Я уже раніше бачив цю гру по телевізору. Грали два тайми по 15 хвилин. Матч закінчився з рахунком – 2:2. Дуже втомилися від інтенсивних навантажень. Мені, разом з Володимиром.Могілеєм вдалося закотити величезний м’яч у ворота суперників. Цю гру транслювали по телебаченню. А в фойе столичного кінотеатру “Київ” деякий час демонструвалася велика виставка фотографій цієї події. Довідково: ПУШБОЛ (англ. pushball – від push – штовхати і ball – м’яч), спортивна командна гра з великим важким м’ячем (діаметр біля 1,8 м. вага 20-30 кг) на травяному полі з воротами. Грають командами по 11 гравців (9 в полі та 2 воротаря). Мета гри полягає в тому, щоб загнати м’яч за лінію воріт суперника»
Згадує Анатолій МАКЕЄВ: « В кінці липня наша команда на чолі з граючим тренером Георгієм Лукашевичем відправилася потягом до П’ятигорська для участі в змаганнях на першість ЦР ДСТ “Буревісник”. Це були наші перші офіційні зустрічі. По приїзду вночі команду ніхто не зустрів. Добиралися до місцевого стадіону самотужки, на трибунах якого і провели залишок ночі.
Потім команду поселили в кемпінгу у Лермонтовскому біля підніжжя гори Машук. До стадіону добиралися електричкою та міським трамваєм».
Із спогадів Валентина ХОНІНА: « Для участі в змаганнях гравці команди отримали форму, яка складалася з сіро-голубої футболки з трусами. Також регбістам видали гетри, бутси, щитки і синьо-червоні куртки від хокейної форми. Але бутси були, в основному, невеликих розмірів, і деякі наші регбісти,(Михайло ЛІХМАН, Анатолій МАКЕЄВ) виходили на поле в кедах!!! Ігрову форму готували самі, наносячи за виготовленими трафаретами номери».
Із спогадів Валерія ФЕДОРОВА: « На чемпіонаті досить складно було суперничати з такими досвідченими командами, як МАІ, ГПІ. Вони вже не один рік тренувалися і приймали участь у багатьох змаганнях. Але всі наші хлопці старалися, і , в деяких моментах, навіть перегравали іменитих суперників. На той час у мене був ріст 183 см. та вага 80 кг і я грав 8-м номером сутички. Разом з Володимиром СОЛОМОНОВИМ(9), Сергієм МАКУШКО(10) та Віталієм ПЕЛЕХОМ(7) ми прямо на полі вигадували різні комбінації».
Згадує Євген ІГНАТОВ: « Перший поєдинок ми проводили на стадіоні ДСТ «ТРУД» міста П’ятигорська з фаворитами змагань – регбістами Московської ветеринарної академії. Приємною несподіванкою для гравців стала завзята підтримка нашої команди на трибунах стадіону. Як потім стало відомо, за нас шалено вболівали студенти та випускники КПІ, які, під час літніх канікул саме подорожували в місцях проведення змагань».
На чемпіонаті «Політехнік» провів три матчі з сильними командами МАІ (Москва), МВА (Москва) та ГПІ (Тбілісі).
В цих зустрічах в першій ланці нападу грали Лукашевич, Зак, Кича, а також Трохименко і Тяжкороб. Друга ланка – Лихман та Біруля. Мобільна третя лінія була представлена Пелехом, Макеєвим та Федоровим, а Варавкін і Кривень могли грати , як в 2-й лінії, так і в 3-й. Півзахисником сутички на поле виходив спритний Соломонов, а 10- м номером рухливий Макушко. У захисті, змінюючи один одного, грали Борискін, Ігнатов, Масол, Хонін, Шелестович. Тили команди захищав 15-м номер Букаєв.
На полі одночасно грали та навчалися регбійному мистецтву.
На жаль, поступилися у всіх матчах. Фізично команда була підготовлена добре, але нестача досвіду, багато порушень правил, відсутність необхідної зіграності відіграли свою роль. Багато гравців команди травмувалися, так як, вимушені були грати на незвичних каменистих полях. Але отримали перший, на високому рівні, регбійний досвід. Останню зустріч команда, взагалі проводила без замін через велику кількість травм, а Валерій Федоров раніше повернувся до Києва у зв’язку зі своїм весіллям. Крім цього, підвів команду Ю.Біруля, якого видалили з поля.
Ось як розподілилися місця в підгрупах та у фіналі Чемпіонату:
Група 1:
1 2 3 4 В Н П РИО О
- МВТУ Москва ххххх 6:3 22:0 24:0 3 0 0 52-3 6
- ЛМІ Ленінград ххххх 8:6 3:0 2 0 1 14-12 4
- СХИ Тбілісі ххххх 8:3 1 0 2 14-33 2
- Буревісник Куйбишев ххххх 0 0 3 3-35 0
Група 2:
1 2 3 4 В Н П РИО О
- МАІ Москва ххххх 33:3 31:3 41:3 3 0 0 105-9 6
- МВА Москва ххххх 15:6 27:3 2 0 1 45-42 4
- ГПІ Тбілісі ххххх 20:0 1 0 2 29-46 2
- КПІ Київ ххххх 0 0 3 6-88 0
1-4 місця:
1 2 3 4 В Н П РИО О
- МАІ Москва ххххх 18:12 27:0 33:3 3 0 0 78-15 6
- МВТУ Москва ххххх 6:3 15:9 2 0 1 33-30 4
- ЛМІ Ленінград ххххх 9:6 1 0 2 12-39 2
- МВА Москва ххххх 0 0 3 18-57 0
5-8 місця:
- КПІ Київ
- СХІ Тбілісі
- Буревісник Куйбишев
- ГПІ Тбілісі
Студенти КПІ розділили 5 – 8 місця з регбістами із Куйбишева та Тбілісі.
Валентин ХОНІН відзначив, що участь наших регбістів-політехників у змаганнях такого рівня надихнула їх на подальші звершення та вдосконалення своєї гри.
Після закінчення чемпіонату невелика група гравців здійснила чудову подорож “дикарями”. Перейшовши через Клухорский перевал, Євген ІГНАТОВ, Володимир ВАРАВКІН, Віктор ТРОХИМЕНКО, Володимир СОЛОМОНОВ та Віталій ПЕЛЕХ вийшли до Чорного моря. Вони відвідали Сухумі, Гагра, озеро Ріца, Сочі, Адлер, Феодосію, Ялту, Місхор та інші населені пункти кримського побережжя. А Анатолія ТЯЖКОРОБА регбісти з Тбілісі запросили до себе в гості, де йому пощастило побувати на грузинському весіллі.
В період з 7 по 12 вересня 1963 року Є.ІГНАТОВ, В.БОРИСКІН, Л. КІЧА, В. ТРОХИМЕНКО та інші, вже досвідчені, гравці КПІ у складі київської команди «Спартак», прийняли участь в чемпіонаті СРСР серед колективів ДСТ «СПАРТАК», який проводився у м. Москва. В Київському інституті цивільного повітряного флоту не змогли зібрати повний склад регбійної команди і звернулися до «політехніків» за допомогою. Організацією поїздки на ці змагання займалися родоначальник регбі в КІЦПФ(ГВФ) В.КЛЕТИНСЬКИЙ та студенти КПІ В.БОРИСКІН та Є. ІГНАТОВ, завдяки чому Україна була представлена серед шести найкращих спартаківських команд СРСР.
В грудні місяці регбісти – політехніки провели на засніженому стадіоні КПІ ще декілька товариських зустрічей: 5 грудня з командою Дніпропетровського гірничого інституту, яку перемогли з рахунком 12:6 та 8 грудня – з київськими спартаківцями(ГВФ), де також святкували перемогу.
На цьому спортивний сезон було закінчено і, ми сьогодні дякуємо студентам Київського політехнічного інституту, які в 1963 році відкрили «вікно» до всесоюзних змагань та подальшого розвитку регбі в Україні.
Вітаємо ветеранів регбі 1963 року, усіх регбістів, тренерів, уболівальників зі святом та бажаємо подальших перемог на регбійних полях!
Олександр СВЕРТОКА, випускник КПІ, майстер спорту СРСР з регбі