Вадим Стеценко: «Участь студентської збірної у Всесвітній зимовій Універсіаді в той час, коли в країні триває війна, – це вже перемога!»

3289

В американському Лейк-Плесіді завершилася ХХХІ Всесвітня зимова Універсіада, що тривала з 11 до 22 січня.

Наша студентська збірна гідно представила країну на цих змаганнях: українці вибороли 6 медалей: 1 золоту, 1 срібну та 4 бронзові і потрапила до топ-20 у медальному заліку. Зважаючи на війну, умови підготовки і надзвичайно довгу дорогу у США, куди наші студенти добиралися дві доби, – це, безсумнівно, успішний результат.

У головних студентських змаганнях боролися за медалі майже півтори тисячі учасників з 540 університетів та 43 країн світу. Було розіграно 86 комплектів нагород.

Україна була представлена у 8 видах спорту з 12: біатлон, гірськолижний спорт, лижне двоборство, лижні гонки, сноубординг, фігурне катання на ковзанах, хокей з шайбою і шорт-трек. У складі команди було 60 спортсменів і 29 тренерів. Вони представляли 22 університети: 20 в Україні і 2 за кордоном (Польща і США).

Про підсумки Універсіади поговорили з керівником української делегації, головою Комітету з фізичного виховання та спорту МОН України Вадимом Стеценком.

– Пане Вадиме, як оцінюєте виступ збірної на Універсіаді в Лейк-Плесіді, де спортсмени вибороли шість медалей?

– На мій погляд, оцінювати виступ студентської збірної України тільки за кількістю медалей неправильно. І взагалі: перемогою можна рахувати те, що в такий важкий для країни час ми змогли зібрати і організувати участь наших студентів у Всесвітній зимовій Універсіаді!

Щодо результатів, крім золотої, срібної та чотирьох бронзових медалей, ми маємо четверті, п’яті, шості, сьомі місця, а це також високий результат.

До речі, бронза у лижному двоборстві стала взагалі першою медаллю у цьому виді спорту за всю історію виступів української команди на Універсіадах! Її вибороли Дмитро Мазурчук з Львівького державного університету фізичної культури імені Івана Боберського і Віталій Гребенюк з Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії імені Тараса Шевченка.

Нагорода – заслужена і логічна. В індивідуальних змаганнях наші студенти виборювали високі 5, 6, 7 місця, тобто демонстурвали високий рівень упродовж усіх стартів. Якщо рахувати ці результати по країнам, то ми були на третьому місці. І за результатами командних змагань вибороли бронзову медаль.

– Чи можна порівнювати нинішній результат з результатами попередніх Універсіад?

– На минулій для нас зимовій Універсіаді, яка відбулася у Казахстані у 2017 році, ми вибороли 9 медалей у трьох видах спорту: біатлон (1 золота, 2 срібні, 2 бронзові), фігурне катання (1 золота), сноубординг (1 срібна, 2 бронзові). На цій Універсіаді ми вибороли 6 медалей у видах спорту: біатлон (1 срібна, 1 бронзова), лижне двоборство (1 бронзова), сноубординг (1 золота і 2 бронзові).

Біатлон потужно виступив на змаганнях і виборов 2 медалі: срібло у Дмитрія Грущака в гонці переслідування, бронза у Степана Кінаша і Юлії Городної в одиночній змішаній естафеті. Також є четверте, два п’ятих місця.

Маємо золото і бронзу Михайла Харука, бронзу Надії Гапатин і ще четверте місце Віти Боднарук у сноубордингу.

Танцювальний дует фігуристів посів п’яте місце, але фахівці говорили, що оцінки були занижені. Як бачимо, фактично ті ж види спорту вибороли медалі, але трохи в меншій кількості!

Хочеться відзначити і хокеїстів, які боролися за вихід з групи, але їм трішки не пощастило. Незрозуміло як програли Латвії 2:3, при цьому за усіма показникам Україна була кращою. У підсумку три поразки (від Канади, Латвії і Японії) та дві перемоги (над Швецією і Чехією) не дали нам можливості вийти до півфіналу.

Біатлоністка Лілія Стеблина стала четвертою в гонці з масовим стартом: її сльози на фініші говорять самі за себе – спортсменка виклалася на усі 100, але до медалі не вистачило якихось секунд.

У Гірськолижному спорті Анастасія Шепіленко мала непогані результати – 9, 10 та 11 місце, а в одному із спусків взагалі показала другий час серед усіх учасниць.

Представники лижного спорту та шорт-треку також старалися, але залишилися без медалей!

Важливий, але не позитивний фактор, що у Всесвітній зимовій Універсіаді, яка відбулася в Казахстані, ми брали участь аж шість років тому. Ми бойкотували Універсіаду, яка відбулася в Красноярську, потім короновірус і відміна Універсіади у Швейцарії, потім війна в країні.

Крім того, цього разу й логістика була досить важкою і неприємною. Команди вилітали до Нью-Йорка з Варшави, а до Варшави їхали автобусами з Києва. Враховуючи час на перетин кордону, команди виїзджали із запасом за 32 години до вильоту, потім переліт до Нью Йорку 10 годин і автобус з Нью Йорку до Лейк-Плесіда – 6 годин! Загальний час делегації у дорозі склав 48 годин, тобто дві доби! Також зміна часового поясу (мінус сім годин), акліматизація – це все вплинуло на результат змагань.

Тож, на мою думку, порівнювати результат виступів із минулою універсіадою зараз буде неправильно!

– Як узагалі вдалося підготувати і повезти команду на змагання у воєнний час?

– Це дуже правильне запитання, адже зібрати команду з восьми видів спорту в час, коли в країні триває війна, дуже важко. Представники різних видів спорту перебували в різних місцях, зокрема й за кордоном. Тому склад остаточно було сформовано спільно з університетами та федераціями із зимових видів спорту фактично на початку грудня. Готувалися по-різному: деякі види спорту в Європі, деякі – в Україні, в Сянках на Львівщині, а хокеїсти провели підготовку в Канаді.

– Скільки студентів представляли країну на цих змаганнях? Чи вдалося поїхати тренерам?

– Ми були представлені у восьми видах спорту у кількості 60 спортсменів. Всі команди з видів спорту мали тренерів. До того ж, у складі студентської команди України були лікар і масажист, а також два журналісти, які висвітлювали події Універсіади!

– Більшість спортсменів і тренерів в інтервʼю дякували ЗСУ за можливість займатися улюбленою справою, говорили, що в таких умовах не мали жодного права десь схалтурити, виступити у пів сили…

– Це правда! Усі участники самовіддано боролися за перемогу на спортивних зимових аренах Лейк-Плесіда, Потсдама і Квінсбері!

На цих студентських змаганнях в командах інших країн було багато спортсменів, які представляють свої національні збірні, навіть були перші номери, учасники кубків світу, олімпіад… Чому так?

– В багатьох країнах, особливо в Азії, Всесвітня зимова Універсіада є престижним змаганням. І вони відправляють на ці ігри найкращих спортсменів своїх країн, які є першими або другими номерами у своїх країнах, призерами інших міжнародних змагань.

Помилково говорити, що у міжнародних студентських змаганнях беруть участь винятково, так би мовити, «звичайні» студенти. Але ми розуміємо, що студенти, які виступають на міжнародних змаганнях, повині мати відповідний міжнародний спортивний рівень, знати правила змагань і т.д. Спробуйте уявити, як «звичайний» студент, не маючи належної підготовки, зможе змагатися в біатлоні, лижному двоборстві, фрістайлі, фігурному катанні на ковзанах, або, наприклад, у літніх видах – художній чи спортивній гімнастиці, фехтуванні тощо..!

Наприклад, у США є нормальною практикою, що університети та коледжі мають програми, за якими запрошують спортсменів з усього світу до себе на навчання. Створюють належні спортивні умови, звільняють від оплати за навчання. Але студенти повинні обов’язково представляти на змаганнях свій університет чи коледж.

Тому те, що на Всесвітній зимовій Універсіаді беруть участь студенти, які представляють свої національні збірні, є нормальним явищем. Вони мають можливість отримати змагальну практику та мотивацію для участі в інших міжнародних змаганнях!

В нашій команді було представлено 22 вузи. Це широке представництво? Можемо, спираючись на це говорити, що інтерес університетів до розвитку спортивної складової – зростає?

– Це досить великий показник. З кожним роком кількість університетів, які беруть участь у Всеукраїнських літніх та зимових універсіадах та інших спортивних і спортивно-масових заходах серед студентів, а також у міжнародних студентських змаганнях, зростає! Приміром, у минулому році на міжнародних стартах змагалися представники більш ніж 60 університетів України!

– Як нашу команду приймали у США? Як зустрічали уболівальники на змаганнях?

– Ми відчули підтримку з перших днів, починаючи з приїзду наших команд з видів спорту та акредитації. Потім була урочиста церемонія відкриття змагань – і ми були приємно вражені: коли команда вийшла на льодовий стадіон, то всі присутні на трибунах встали і аплодували нам!

Також нашу студентську збірну України нагородили відзнакою Fair play – призом за чесну боротьбу!

На кожній спортивній споруді, де відбувалися змагання, ми відчували підтримку як від американських уболівальників, так і від інших команд, які брали участь в Універсіаді.

Дуже приємно, що українці, які проживають в Лейк-Плесіді, Нью-Йорку та інших містах США, приїзджали на змагання, щоб підтримати нашу команду!

Хочу подякувати Дмитру Фельду, який проживає в Лейк-Плесіді і працює у Федерації санного спорту Америки. Дмитро завжди підтримував нашу команду і надавав нам всіляку організаційну допомогу!

– Що Вас особисто вразило на цих змаганнях у Лейк-Плесіді, де колись змагалися учасники двох Олімпіад? Що здивувало?

– Лейк-Плесід – дуже красиве селище в штаті Нью Йорк. Розташоване в горах і має населення трохи більше ніж 2600 осіб. Тут дуже потужна зимова спортивна інфраструктура міжнародного рівня, яка дозволяє займатися фактично будь-яким зимовим видом спорту.

Коли місцеві жителі зустрічали наших спортсменів, тренерів, представників штабу, вони зупинялися, обнімали нас і говорили, що підтримують Україну та хочуть, щоб війна закінчилася і Україна була вільною й незалежною країною!

Американці дуже добрі і відкриті люди. Ми привезли із собою українські сувеніри: вишиванки, значки, прапори, різні тарілочки. Всі сувеніри ми роздавали учасникам, тренерам з інших країн, організаторам, місцевим жителям. І дуже приємно було, що всі вони були щасливі, що тепер мають українські сувеніри!

– Кому б Ви хотіли подякувати за підтримку та допомогу в участі у ВЗУ?

– Насамперед, хочу привітати та подякувати нашим студентам-спортсменам, чемпіонам та призерам, учасникам та їхнім тренерам за підготовку і за те, що гідно представили нашу Державу на Всесвітній зимовій Універсіаді!

Хочу подякувати Спортивній студентській спілці України, федераціям з видів спорту, ректорам та відповідальним особам закладів вищої освіти, організаційному штабу, медикам, команді журналістів за спільну організаційну підготовку, участь у змаганнях та висвітлення спортивних подій Універсіади!

Особливо хочу подякувати Міністру освіти і науки України Сергію Шкарлету за потужну підтримку у розвитку учнівського та студентського спорту, а також можливість нашим учням і студентам брати участь в учнівських та студентських міжнародних змаганнях різних рівнів!

Щира подяка всім тим хто нас підтримував під час змагань!!!

Прес-служба КФВС МОН